top of page

Kava - dobra ili loša navika?

  • Mila Petrušić
  • 16. ožu 2016.
  • 2 min čitanja

Američki lanac Dunkin' Donuts je u suradnji s portalom Career Builder napravio istraživanje o tome koliko radnici pojedinih zanimanja ispijaju kavu. Prvo mjesto pripalo je znanstvenicima i laboratorijskim tehničarima, na drugom mjestu za djelatnici u marketingu, treći su administrativni radnici u obrazovanju. Urednici i pisci su tek na četvrtom mjestu.

Doktor Pero Lučić kaže kako je kofein je alkaloid kojeg sadrže mnoge biljke i neizbježan je sastojak pojedinih namirnica koje upravo zbog toga rado konzumiramo te dodaje kako su molekule kofeina prisutne su u 60 - tak biljnih vrsta, ali su najviše zastupljene u kavi, čaju i kakao-zrnu. Znatno prije nego je kofein otkriven, ljudi su znali da kava, čokolada i čaj liječe razne bolesti i povećavaju intelektualne i tjelesne kapacitete.

Dobre strane kofeina

"Kofein djeluje kao stimulans, diuretik i blagi laksativ. Mnoge ljude oslobađa teškoća izazvanih astmom, a sadržan je i u nekim lijekovima protiv migrene.

Pojačava lučenje hormona gušterače, sprečava stvaranje bubrežnih kamenaca, stimulira rad srca i lučenje kiseline u želucu", izjavio je Lučić.

Kofein, među ostalim, pojačava brzinu i intenzitet disanja, mišićima omogućuje dopremu veće količine kisika, te smanjuje osjećaj umora.

Kofein je psihoaktivna supstanca i kao takav potiče misaone procese i olakšava pamćenje. Poboljšava koncentraciju i reflekse, te sposobost ponavljanja određenih radnji bez dosade. Kofein poboljšava koordinaciju tijekom izvođenja složenijih zadataka kao što je upravljanje automobilom i drugim vozilima ili strojevima.

Kofein počinje djelovati nakon 15 – 30 minuta od unošenja u organizam. Djeluje 5–6 sati, a kod pojedinih osoba i nakon 10 sati. Izlučuje se iz organizma najviše putem mokraće (do 75%).

Loše strane kofeina

Uz dobre strane, kofein ima i nekoliko loših. Pretjerana količina kofeina može izazvati niz neželjenih pojava.

Kod nekih osoba izaziva nesanicu, depresiju, probavne smetnje, drhtavicu, iritaciju i uznemirenost, a uzrokuje i suženje malih krvnih sudova.

Količina kofeina u tijelu ne bi smjela biti veća od 0,5 g (4 - 5 šalica kave dnevno). Liječnici kažu da ne bismo smijeli dnevno unijeti više od 400 – 450 miligrama kofeina. Ako je količina kofeina veća, rizik od aritmije srca, grčeva i problema s disanjem raste.

Fatalna razina kofeina u krvi koja može izazvati smrt, prema tvrdnjama liječnika, iznosi 10 g, što odgovara količini od 75-100 šalica kave.

Ono pravilo da sve u životu trebamo raditi u nekim granicama vrijedi i za ispijanje kave. Stoga, popijte kavu i iskoristite dan na najbolji mogući način.

Komentarji


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
!
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page