U voću je spas
- Mila Petrušić
- 27. velj 2016.
- 3 min čitanja

Voće je iznimno zdravo za organizam, no unatoč tome rijetko tko ga jede ili jede u pogrešno vrijeme. Postoje razni plodovi voća i svaki od njih je za nešto posebno značajan. Kad bismo morali izdvojiti koje voće se najviše jede u Lijepoj našoj, pobjednici bi definitivno bili jabuka i banana. „Jedna jabuka u kući, doktor van iz kuće“. Isto tako, neko voće se jede po sezoni, pa je tako u ljetnim razdobljima zastupljeniji ananas, jagoda, lubenica, breskva, trešnja i višnja. U jesenskim razdobljima mandarina iz doline Neretve, grožđe, šljive.
Svako voće je od posebnog značaja za određene situacije u čovjekovom životu:
Tako kivi, koji je naizgled sitan, ali je moćan i dobar izvor kalija, magnezija, vitamina E i vlakana.
Jabuka – Iako ima mali sadržaj vitamina C, to je antioksidansima i flavonoidima bogato voće, a oni povećavaju djelovanje vitamina C i tako jabuka pomaže smanjenju rizika od raka debelog crijeva, srčanog i moždanog udara. Stvara osjećaj sitosti pa je redovit sastojak svake dijete za mršavljenje. Neki smatraju i da izbjeljuje zube.
Jagoda – Iako na ovo voće gledamo obično kao na poslasticu, a ne kao na neku pretjerano korisnu voćku, one imaju najveću antioksidativnu snagu među voćem i štite tijelo od uzročnika raka, začepljenja krvnih žila, te slobodnih radikala.
Naranča – Uzimanje dvije do četiri naranče dnevno držat će prehladu daleko od vas, osigurat će nizak nivo kolesterola, te spriječiti kamence u bubrezima ili ih otopiti ako ih imate. Naranča također smanjuje rizik od raka debelog crijeva. Odlična je za jačanje imuniteta.
Lubenica – Za ovo voće često se neopravdano kaže da nema ništa korisno osim što gasi žeđ. Točno je da se lubenica sastoji od 92% vode. Međutim, ona ima veliku dozu glutationa, koji potiče naš imunološki sustav. Ona je ključni izvor likopena – oksidansa važnog u borbi protiv raka. Ostali sadržaji lubenice su vitamin C i kalij. Odvaja vodu iz tijela pa se često preporučuju kod akni i općenito za dobar ten, a općepoznato je i da povećava mokrenje.
Banana - izvsrtan izvor vitamina B6, vitamina C, magnezija, riboflavina i biotina. Hrani naše živce, brani nas od depresije i stresa, a isto tako vraća nam energiju te nas štiti od anemije, jer bogatstvo željezom potiče stvaranje hemoglobina u krvi. Banana je jamstvo dobrog raspoloženja. Ona sadrži bjelančevinu triptofan koja se u tijelu pretvara u serotonin, hormon zbog kojeg se osjećamo sretni i podiže nam se raspoloženje.
Marelica - utječe na obnovu stanica, kožu čini ljepšom, učvršćuje kosu i nokte.
Ukoliko volite voćne sokove, bolje bi bilo da ih počnete izbjegavati jer je to većinom industrijski pojačano šećerom. Radije napravite iscijeđeni sok ili pojedite voćku. Ukoliko želite detoksicirati svoje tijelo, pomoći će vam ako tri dana jedete samo voće i pijete voćni sok.
Voće je iznimno zdravo, ali ipak postoje pravila kad ga jesti i koliko. Treba ga izbjegavati uvečer radi kiselina koje može prouzrokovati probleme sa želucem. Nije pametno jesti ga nakon obroka radi kiseline u želucu, bolje ga je jesti na prazan želudac ili kao međuobrok. Najbolje vrijeme kada bi mogli jesti bilo koju voćku je ujutro, na prazan želudac pa sve do 16 sati. Voće će se tada lako probaviti i napunit ćete tijelo energijom potrebnom za radni dan.
Stoga, ukoliko ste pod stresom i žudite za grickanjem čokolade ili čipsa, zdraviji je izbor neka voćka koja će vas i zasititi i popraviti raspoloženje.
Comments