Luksemburžani najviše piju, Makedonci najpretiliji, a Talijani najmanje fizički aktivni
- Laura Rakuljić
- 2. svi 2016.
- 2 min čitanja
Prema posljednjem istraživanju Svjetske zdravstvene organizacije najučestalije bolesti u Europi su dijabetes i astma. Osim toga, u porastu je konzumiranje alkohola, pušenje i masna hrana. Rekorderi ovog istraživanja su stanovnici Luksemburga, Mađarske i Italije.

Česta su mišljenja kako najviše piju Francuzi i Skandinavci, međutim prema podacima istraživanja stanovnici Luksemburga konzumiraju najviše alkohola godišnje. Prema rezultatima istraživanja SZO-a, prosječan punoljetni stanovnik Luksemburga popije preko 15 litara alkohola godišnje. Nakon njih po "alkoholiziranju" slijede Latvijci i Rumunji, sa 13,2 i 12,7 litara godišnje. Prosjek EU-a je 10,7 litara alkohola godišnje, a Hrvati su ispod tog prosjeka sa 10 litara.
Postotak pretilih ljudi u Europi u posljednjih 20 godina udvostručio se, te sada toj kategoriji pripada 17 posto građana EU, pokazalo je istraživanje. Najviše pretilih, čak 28 posto ima u Mađarskoj, a u stopu ih prate Britanci sa 26 posto. Najmanje pretilih stanovnika, čak 8 posto ima u Rumunjskoj.
Ukupno jedno od petero djece u državama EU kaže da redovito vježba. U istraživanju nije ispitivana fizička aktivnost među odraslima, no ako djecu možemo smatrati "malim ljudima", Talijani su u opasnosti. Samo 7 posto djevojčica i 12 posto dječaka redovito se bavi fizičkim aktivnostima, dok su mali Austrijanci najaktivniji. Prema prosjeku EU redovito vježba 19 posto djevojčica i 28 posto dječaka. Nakon Italije najlošiji su Francuzi i Danci, dok su šampioni u vježbanju, nakon Austrijanaca, Irci i Španjolci.
John Estan iz Svjetske zdravstvene organizacije poručuje kako se rezultati mijenjaju iz godine u godinu, ali kako kaže činjenica je da današnji način života tjera ljude na lošu prehranu. ''Premalo je onih koji se uspiju oduprijeti i brinuti o zdravlju, a upravo je to ono što nas najviše zabrinjava.'' - zaključuje John Estan.
Comments