top of page

Studenti (ne)zadovoljni menzama

  • Laura Rakuljić
  • 2. svi 2016.
  • 2 min čitanja

Proveli smo istraživanje među studentima koje otkriva koliko su (ne)zadovoljni studentskom prehranom, cijenama, kvalitetom i ponudom. Brucoši se često susreću s urbanom legendom o nekoliko kilograma koje će dobiti kada se počnu hraniti u menzi, a koliko u tome ima istine i zbog čega kruži svim fakultetima, pokazalo je i ovo istraživanje.


Najveći problem je nekvalitetna i nezdrava prehrana kojoj se studenti odaju prilikom studiranja. Na pitanje o tome što misle hrane li se hrvatski studenti zdravo, čak je 72 posto ispitanika odgovorilo ‘ne’. Samo 5 posto ispitanika smatra da se domaći studenti hrane zdravo, a 22 posto njih misli da prehrana u Hrvatskoj nije ni gora ni bolja od većine europskih zemalja.


''Kad uđem u menzu ne znam što bio pojeo. Sve je složeno po pravilima ministarstva. Kad pročitaš te zakone i pravila lupaš se po glavi kad vidiš koji (ne)stručnjak je to slagao. Kako za Boga miloga idu skupa ćufte i pire?! – poručuje student ekonomije sa Sveučilišta u Zagrebu, Anton Đuras.

''Ne, ne, najdraže mi je: bistra juha, grah s varivom i kobasicama. I mandarina ili jabuka, nakon toga. Jelovnici su užasni, a hrana je nezdrava i nemaštovito složena.'' – dodaje studentica medicine sa Sveučilišta u Zagrebu, Anja Miloš.


Prema anketi 60 posto studenata hrani se u menzama, a njih 21 posto kuhaju kod kuće. Samo 14 posto ispitanika odgovorilo da još uvijek uživaju u maminoj ili bakinoj kuhinji. Da je menza ipak bolje, kvalitetnije i povoljnije rješenje od naručivanja hrane ili kupovanja u pekarnicama, složilo se 47 posto ispitanika. Neki studenti ipak smatraju da je nemoguće paziti na prehranu i hraniti se u menzama. Velik prigovor odnosi se na lošu ponudu vegetarijanske i veganske hrane. Da su meniji jednolični i nemaštoviti složilo se čak 59 posto studenata.


Što se zloglasnog debljanja tiče, ipak je samo legenda, barem u onom dijelu da očekuje baš svakog. 43 posto studenata izjasnilo se da se nisu udebljali tijekom studiranja, a njih 36 posto ipak je nabacilo koju kilicu – maksimalno tri kilograma.


''Što se tiče menze općenito, mislim da je hrana užasna i svatko tko pazi na prehranu teško se može tamo hraniti.'' – kaže Tamara Bjeloš, studentica akvakulture na Sveučilištu u Dubrovniku.


Iako su studenti nezadovoljni ponudama u menzama, također su svjesni da je povoljnije i kvalitetnija od kupovanja peciva ili naručivanja hrane. Obzirom da se mnogo studenata potužilo na gužve, može se zaključiti da se studenti u velikom broju hrane u menzama.

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
!
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page