Istezanje kao stastavni dio vježbanja
- Paula Ivančić
- 23. ožu 2016.
- 1 min čitanja

Petar Marulić, magistar kineziologije, osobni trener i sportaš, govori kako bi istezanje trebalo biti sastavni dio vježbanja neovisno o kojoj se vrsti treninga radi, s obzirom na posljedice koje nosi dugoročno izbjegavanje izvođenja tih vježbi.
„Fleksibilnost je sposobnost izvođenja pokreta u jednom ili više zglobnih sustava, a razvijamo je kontinuiranim izvođenjem vježbi istezanja. Koliko smo fleksibilni ovisi prvenstveno o strukturi i obliku zglobnih tijela u kojima se izvodi pokret, strukturi mišića i ligamenata, te njihovoj elastičnosti“ navodi Marulić.
Dodaje kako se fleksibilnost može razvijati u svakoj životnoj dobi ali ju je najlakše postići u ranom djetinjstvu, nakon čega polako opada do desete ili dvanaeste godine, poboljšava se do rane zrelosti, ali se ne dostiže razina kao u djetinjstvu. Drugim riječima, kako godine života prolaze tako se produljuje vrijeme potrebno za razvoj fleksibilnosti.
Važnost fleksibilnosti
Marulić govori kako fleksibilnost povećati amplitudu pokreta u pojedinim zglobnim sustavima, spriječava ili smanjuje mogućnost ozljeda mišića i zglobova, poboljšava ukupnu motoričku efikasnost te uči pravilno disati i relaksirati tijelo.
"Fleksibilnost nam neće samo povećati opseg pokreta već će i uvelike smanjiti mogućnost ozljeda zglobova i mišića, pa ipak, često ćemo naići na vježbače koji napuštaju dvoranu prije završetka treninga pod izlikom daljnjih obveza." ističe trener.
Kao sportaš, navodi kako je važno pravilno disanje, jer upravo ono pomaže u relaksaciji i pospješuje efekte istezanja. Postoje razna stajališta kada je najbolje udahnuti a kada izdahnuti prilikom izvođenja vježbi istezanja ali je puno važnije naučiti disati bez zadržavanja daha na pravilan način, udahom na nos i izdahom kroz blago otvorena usta (izuzev tehnika poput joge gdje se udiše i izdiše na nos).

Comments